fbpx

Nejnovější povídka

Kniha, která mě hned zaujala, jak obálkou, tak anotací. Jediné, co mě mohlo trochu varovat bylo, že ji doporučuje Emma Watson. Ale nechci shazovat kvalitu provedení, kniha je napsaná skvěle, vtáhne vás a jen tak nepustí. Setkáváme se zde s řadou postav, které mají vlastní problémy, prožitá traumata a některé z nich i svá temná tajemství. Celkově takový Kingovský styl. S. King si vysloužil i poděkování na konci knihy za inspiraci, tudíž ta podoba není náhodná.

Ale zpět k příběhu. Prvních cca 500 stran sledujeme příběh malého chlapce, takového klasického outsidera, který se čerstvě přistěhuje s maminkou do nového města a má problém pořádně zapadnout. Seznamujeme se i s ostatními postavami v jejich novém bydlišti, hlavnímu hrdinovi se začnou dít podivné věci a dojde samozřejmě na spojitost s podobnou událostí, která se stala před 50 lety. S hlavním hrdinou objevujeme temný imaginární svět s vlastními pravidly, zápornými postavami a dozvídáme se o tenké bariéře mezi skutečným a imaginárním světem, která by mohla být brzy narušena.

A teď přijde ta spoilerovací část, tudíž pokud nechcete znát obsah posledních cca 160 stránek a máte v plánu si ji přečíst sami, přeskočte k další vytučněné části a celkovému hodnocení.

Takže to jako fakt? Cca 500 stran sledujeme klasický příběh s tajemným světem "za zrcadlem" a místo toho, abychom dostali finální bitvu a nějaké to rozuzlení, ať už dobré nebo špatné pro hlavní protagonisty, tak se všechno zbortí a my se ocitneme uprostřed biblického eposu. Kde se vzala, tu se vzala Eva, s ní přišel na návštěvu ďábel, strom poznání a samozřejmě i Bůh. Na konci celý svět spasí a zachrání všeobjímající láska všech ke všem a každému bude odpuštěno, protože proč ne. A jako třešinka na dortu bylo hlavním hrdinou odpuštěno i samotnému Ďáblovi, protože boží láska je bezmezná. Prostě happy end jako z katolické školy.

Tak jsem si dostatečně postěžoval a končím svou spoilerovací část ohledně konce knihy.

Nelze upřít autorovi, že své řemeslo skvěle ovládá. Stejně tak nelze říct o té knize, že by byla špatná. Lhal bych, kdybych řekl, že mě nebavila. Sice je tady velké ALE a ke konci knihy jsem protáčel neustále oči, ale nebránilo mi to v jejím dočtení. Navíc jsem byl navýsost potěšen, že i někdo jiný spatřuje v jelenech něco temného, ale o tom více v mé vlastní povídce "Jelenní vrch".

Dost rozporuplné pocity, ale i přes ně si kniha zaslouží hodnocení 8/10


Warning: Undefined variable $bg_color in /data/web/virtuals/256342/virtual/www/domains/jbzmek.cz/wp-content/plugins/gs-facebook-comments/public/class-wpfc-public.php on line 258

Registrace

Pro stažení mých povídek je nutné se registrovat. Po registraci dostanete přístup ke všem již publikovaným materiálům (buďte trpělivý, doručení emailu pro stažení může v některých vzácných případech trvat i několik hodin) a stejně tak budete upozorněni při zveřejnění jakékoliv nové povídky. Možná Vás vyzvu k nějakému hlasování na stránkách nebo slušně požádám o zpětnou vazbu, pokud ji se mnou budete chtít sdílet. Ničím jiným Vás snad po mailu otravovat nebudu 😉

* povinné pole

* registrací souhlasíte se Zásadami zpracování osobních údajů

© by J. B. ZMEK